Ianis Hagi, elogiat de o legendă a lui Rangers după derby-ul cu Celtic: „A fost starul meciului”

Laudele nu mai contenesc la adresa lui Ianis Hagi, după ce mijlocaşul naţionalei a făcut încă un meci excelent pentru Glasgow Rangers! Şi nu orice meci, ci unul împotriva rivalilor de la Celtic.

Ianis Hagi a fost lăudat de Kris Boyd, fostul mare atacant al naţionalei Scoţiei şi al lui Glasgow! Hagi l-a convins pe Boyd, după ce scoţianul îl critica pe Ianis la începutul sezonului.

A fost primul Old Firm” din cariera lui Ianis Hagi, aruncat în luptă de Steven Gerrard la pauza partidei! Deşi nu a început jocul ca titular, Ianis a fost printre cei mai buni de pe teren, iar Rangers a obţinut victoria, scor 1-0 după autogolul lui McGregor.

Ianis Hagi, elogiat de Kris Boyd, fostul mare atacant al lui Rangers

„Ianis Hagi a fost probabil ghinionist că nu s-a aflat în formula de start. A fost starul meciului după ce a fost lăsat inițial pe bancă. Românul a făcut diferența în a doua repriză. Intrarea lui pe teren a echilibrat jocul lui Rangers. A fost o după-amiază foarte bună pentru el”, a spus Kris Boyd, cel care are 140 de goluri marcate pentru Rangers, la Sky Sport.

Ianis Hagi s-a remarcat mai ales în minutul 50 al derby-ului cu Celtic, atunci când a fost aproape să înscrie de la marginea careului: balonul a trecut însă puțin pe lângă poartă! 86% a fost procentul de reușită a paselor lui Hagi, și 75% al duelurilor câștigate. A avut și patru recuperări în această partidă, fiind lăudat la final de antrenorul său, Steven Gerrard.

Ianis Hagi, desemnat de BBC al doilea cel mai bun jucător în Rangers – Celtic

BBC l-a desemnat pe Ianis Hagi al doilea cel mai bun jucător al super meciului de sâmbătă, chiar dacă românul a intrat în minutul 46. Conform jurnaliștilor britanici, portarul McGregor a primit nota 8,17, iar Ianis a fost notat cu 7,08.

După victoria cu 1-0, Rangers are acum 19 puncte peste Celtic și este foarte aproape să câștige titlul în Scoția, în condițiile în care n-a pierdut niciun meci până acum.

A făcut primii pași în redacția ProSport în anul 2013, iar „universul" presei l-a fascinat din prima! Culege știri de ultimă oră, realizează live bloguri, analize, interviuri cu sportivi de top, în special din lumea tenisului, căutând părțile nevăzute ale sportului alb. După cinci ... citește mai mult